Ana Sayfa / Etkinlik / Festival / Pembe Festival meme kanseriyle mücadele edenleri bir araya getiriyor

Pembe Festival meme kanseriyle mücadele edenleri bir araya getiriyor

11 yıldır meme sağlığı alanında hem bilimsel projeler hem de ücretsiz tarama projesiyle kadınlar için bilgi üreten Meme Sağlığı Derneği MEMEDER, Meme Kanseri Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında 6-7 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde düzenlediği Pembe Festival meme kanseri tanısı almış hastaları ve hasta yakınlarını bir araya getiriyor.


Türkiye’de meme kanseri görülme sıklığı son 20 yılda 2 katından daha fazla arttı ve her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor. Türkiye’de 11 yıldır meme sağlığı alanında hem bilimsel projeler hem de ücretsiz tarama çalışmalarıyla bilgi üreten Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER)Meme Kanseri Farkındalık Ayı Kapsamında 6-7 Ekim 2018 tarihlerinde Pembe Festival’in ikincisini gerçekleştiriyor.

Meme kanseri tanısı almış hastalar ve yakınlarını bir araya getirmeyi amaçlayan Pembe Festival’de iki gün boyunca hastalar ve yakınları hem meme kanseri ve meme kanseri tedavisindeki son gelişmelerle ilgili bilgi alacak, hem sevdikleri ünlülerle bir araya gelme fırsatı yakalayacak.

MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, katılacağı farklı oturumlarda meme kanserinin erken tanısının önemini ve tedavi yöntemlerini anlatacak, meme kanserini yenmenin yollarına ilişkin bilgiler verecek.


Ayşe Arman Soracak, Ünlü Oyuncu Işıl Yücesoy

Meme Kanserini Nasıl Yendiğini Anlatacak

Pembe Festival’in ilk gününe ünlü gazeteci Ayşe Arman moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ‘Meme Kanserini Nasıl Yendim?’ oturumu damga vuracak. Türk sinemasının ünlü oyuncularından Işıl Yücesoy, Ayşe Arman’a meme kanserini nasıl yendiğini, hastalık sürecinde neler yaşadığını, oyunculuğunu ve hayata bakışını nasıl değiştirdiğini anlatacak. Söyleşinin sonunda ünlü gazeteci Ayşe Arman’ın kendi yaptığı pembe iyilik (Sakajewa) kolyeleri festival alanında kurulacak fuaye alanında MEMEDER yararına satışa sunulacak.


Ünlü Kadınların Gözünden Meme Sağlığı

Festivalin ikinci gününde ise ünlü kadın oyuncular Ünlü Kadınların Gözünden Meme Sağlığı oturumunda bir araya gelecek. Ünlü sanatçı Yeşim Salkımİstanbullu Gelindizisinin oyuncuları Özge BorakDidem İnselel ve Star TV’nin sevilen dizisi Avlu dizisi oyuncusu Deniz Barut, gazeteci Işıl Açıkel moderatörlüğünde gerçekleştirilecek oturumda meme sağlığı ve meme kanseri hakkında görüşlerini açıklayacak. Meme kanseriyle daha çocukluk döneminde annesine konan teşhisle tanışan Özge Borak, çok yakın iki arkadaşı meme kanserine yakalanan ve hastalık süreçlerine yakından tanık olan Deniz Barut hastalığa bakışlarını erken teşhisin önemi ve tedavi yolları üzerinden anlatacak.


İstanbullu Gelin’in Yazarı da Pembe Festival’de

Festivalin diğer ünlü ismi ise Star TV ekranının sevilen dizisi İstanbullu Gelin’in yazarı Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu. Ünlü yazar, meme kanseri hastası ve yakınlarıyla önce KADER MOTİFİ söyleşisinde bir araya gelecek, ardından okurları için çok satan Madalyonun İçi, Madalyonun Öteki Yüzü, Hayata Dön ve Kral Kaybederse kitaplarını imzalayacak.


Sivil Toplum Kuruluşları El Ele

Türkiye’nin dört bir yanında meme kanserinin erken tanısı konusunda farkındalık yaratmaya çalışan sivil toplum kuruluşları da Pembe Festival’de bir araya geliyor. MEMEDER’in ev sahipliğinde bir araya gelecek olan Onkoday, Europa, Pembe İzler, Kanserle Dans, MetAmazon ve Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Dernekleri ünlü sunucu Esra Ceyhanmoderatörlüğünde gerçekleştirilecek ‘STK Buluşması’ oturumunda yaptıkları çalışmaları anlatacaklar.


Meme Kanseri Sürecinde Cinsellik ve Doğurganlık

Festivalde ayrıca Diyetisyen Dilşat Baş’ın konuşmacı olarak katılacağı meme kanseri tedavisi sürecinde ‘Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar’ oturumu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Remzi Abalı’nın konuşmacı olacağı ‘Meme Kanseri Sürecinde Cinsellik ve Doğurganlık’ oturumu gerçekleştirilecek.


Sağlık Habercilerinden ‘Medyada Meme Sağlığı’

Festivalin son oturumu ise sağlık haberciliğinin usta isimlerini ağırlayacak.

Ekranların başarılı sağlık programı sunucusu Berda Özdiktaş moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ‘Medya ve Sosyal Medyada Meme Sağlığı’ oturumuna sağlık basınının öne çıkan isimlerinden Ziyneti Kocabıyık, Tülin Açıkbaş, Özay Erad ve Esra Ertuğrul katılacak.

Festivalde ayrıca meme kanseri tedavisi görmüş hastalar ve yakınları için renkli atölye çalışmaları düzenlenecek. Hastalar ve yakınları Aromaterapi Uzmanı Hande Polat ile doğal malzemelerden pembe ruj ve koltukaltı (roll-on) deodorantı yapacak, Nefes ve Farkındalık Eğitmeni Ece Dilek Yıldırım’dan nefes farkındalığı ve mindfulness (farkındalık) seminerleri alacak, Tuba Gün ile dikiş ve düğme atölyesinde renkli çalışmalar yapacaklar.

Pembe Festival Nestle Nesfit, Koton, Penti, FLO Ayakkabı, Roche, Avon, Arista Medikal, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Çırağan Palace Kempinski İstanbul ve Başakşehir Belediyesi’nin değerli katkılarıyla hazırlanmıştır.


Pembe Festival

Tarih: 6 Ekim 2018 Cumartesi Saat: 12.00-19.00

7 Ekim 2018 PazarSaat: 10.00-19.00

Yer: İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kat:1 Konferans Salonu Şişli

hakkında Genç Haber

Ayrıca kontrol et

ATÖLYE ÇALIŞMALARI SİNEMA VE DİZİ OYUNCULARIYLA SÖYLEŞİLER SİNEMA OKUMALARI!

Ev Okulu Derneği olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle binlerce kitabın bulunduğu gençlerin rahatlıkla gelerek …

Bir Yorum Yazın