Ana Sayfa / Dünya / Groupe Renault Yönetim Kurulu Kararları Basın Açıklaması 21.11.2018

Groupe Renault Yönetim Kurulu Kararları Basın Açıklaması 21.11.2018

Boulogne-Billancourt, 21 Kasım 2018 – Renault Yönetim Kurulu, bugün itibarıyla Grubun menfaatlerinin korunması ve faaliyetlerine devam etmesi amacıyla geçici yönetim önlemlerini kabul etmiştir.

Sayın Carlos Ghosn aleyhine Japonya’da başlatılan yargı sürecinin ardından, Yönetim Kuruluna Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi sıfatıyla, Sayın Philippe Lagayette başkanlık etmiştir. Yönetim Kurulu, bu aşamada Sayın Ghosn aleyhine Nissan ve Japon yargı makamları tarafından toplanan deliller hakkında herhangi bir yorum yapamamaktadır.

Sayın Ghosn geçici olarak görev ehliyetini kaybetmiştir ancak kendisi halen Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev ünvanlarını korumaktadır. Yönetim Kurulu bu kapsamda geçici olarak Sayın Thierry Bolloré’yi İcra Kurulu Başkan Vekili olarak görevlendirip atamıştır. Sayın Bolloré, Grubun yönetim ekibinin lideri olarak görev yapacak ve Carlos Ghosn ile aynı yetkilere sahip olacaktır. Bu süre boyunca, Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi başkanlığı altında düzenli olarak toplantılarını yapmaya ve Renault Grubu’nun menfaatlerini muhafaza etmeye ve İttifakı’nın sürdürülebilirliğini korumaya devam edecektir.

Yönetim Kurulu, İttifak Tüzüğü içinde de ortaya konulmuş olduğu üzere şeffaflık, güven ve karşılıklı saygı prensiplerine dayanarak, Nissan tarafından Sayın Ghosn ile ilgili olarak şirket içinde yürütülen soruşturmalar hakkında ellerinde bulunan bütün bilgilerin talep edilmesine karar vermiştir.

Yönetim Kurulu, Grubun öncelikli olarak değer verdiği Renault – Nissan – Mitsubishi İttifakı’na, Nissan yönetimi tarafından beyan edilen destek açıklamasını da memnuniyetle karşılamıştır.

***

Renault Grubu Hakkında

Renault Grubu, 1898 tarihinden beridir otomobil üretmektedir. Günümüzde uluslararası ve çok-markalı bir grubu teşkil eden Grubumuz Renault, Dacia ve Renault Samsung Motors, Alpine ve LADA markalarının birleşiminden oluşmaktadır. Grubumuz 2017 yılında, 12.700 adet satış yeri vasıtasıyla 134 ülke içinde yaklaşık 3.76 milyon adet aracı satmıştır. Renault Grubu, 180.000’in üzerinde çalışan istihdam etmektedir ve dünya genelinde 36 adet imalat tesisinde faaliyet göstermektedir. Gelecekteki önemli nitelikteki teknolojik değişikliklere hitap etmek ve kârlı bir büyümeyi sürdürebilmek amacıyla, Renault uluslararası düzeydeki gelişmeye odaklanmış durumdadır. Beş markası, elektrikli araçları ve Nissan ve Mitsubishi firmalarıyla kurmuş olduğu kendine özgü ittifakı sayesinde de birbirini tamamlayan bir kapsamı desteklemekte ve bu kapsamdan istifade etmektedir. Renault, Formula 1 ekibiyle motor sporlarında aktif olarak rol almaktadır ve inovasyon, imaj ve marka bilinirliği konularının arkasında güçlü bir kaynak olarak durmaktadır.

BİLGİ İÇİN:

Hill + Knowlton Strategies – 0212 270 52 32

Mustafa Salih – mustafa.salih@hkstrategies.com – 0536 863 19 04

Ezgi Güler – ezgi.guler@hsktrategies.com – 0530 066 53 82

Gizem Özdemir– gizem.ozdemir@renault.com – 0507 228 35 13

hakkında Genç Haber

Ayrıca kontrol et

MABEL MATİZ ‘MAYA TOUR’ İLE TÜRKİYE’Yİ GEZECEK

Farklı ve özgün müziği ile hayran kitlesi her geçen gün artan Mabel Matiz, Türkiye’nin dört …

Bir Yorum Yazın