Ana Sayfa / Etkinlik / Seminer / Hakkari’de ilk kez Girişimcilik semineri düzenlendi. 

Hakkari’de ilk kez Girişimcilik semineri düzenlendi. 

Hakkari Üniversitesinde düzenlenen Sosyal girişimcilik semineri Hakkari için bir ilk oldu. Bu güne kadar daha önce hiç girişimcilik alanında bir organizasyon düzenlenmeyen Hakkari’de Hakkari Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu bir ilke imza atmış oldu. Öğrenciler tarafından organize edilen seminere konuşmacı olarak bir çok üniversitelerde seminerler veren Marka Danışmanı ve Sosyal Girişimcilik Uzmanı İsmail Hilmi ADIGÜZEL katıldı.

Seminere yoğun ilgi gösteren öğrenciler ilgiyle ve dikkatle 2 saat süren seminerin süresinin aşmasına rağmen kendi projeleri ve Hakkari özelinde yapılabilecek projeler konusunda detaylı sorular sorarak konuya olan ilgilerini gösterdiler. Seminere öğrencilerin yoğun ilgisinin yanısıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan BADA, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Sait TAYLAN, bir çok akademik-idari personel katıldı.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Girişimcilik Topluluğu Danışman hocası Öğretim Görevlisi Serdar ÖZDİNÇ’in koordinatörlüğünde gerçekleşen seminer; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan BADA’nın açılış konuşmalarıyla başladı. Konuşmasında girişimciliğin yanı sıra sosyal girişimciliğin önemine vurgu yapan BADA ” sosyal girişimcilik öyle bir şeydir ki toplum faydasına ürettiğiniz ürün veya hizmetler kelebek etkisi ile bir anda toplumun tümüne başarı katsayınız hızla artar. Günümüzde tek başına başarılı olmak imkansız niteliğinde bir olgudur. Başarı birlikte el ele vererek gerekleşebilecek bir olgu olduğundan toplum faydasına ürettiğiniz ürün veya hizmetlerinizde toplumla birlikte hareket etmenizin sonucu olarak sizi başarılı bir girişimci kılacaktır” dedi. Daha sonrasında sözü Marka danışmanı ve sosyal girişimcilik Uzmanı İsmail hilmi ADIGÜZEL’e verdi.
Seminere Merhaba’nın anlamını paylaşarak başlayan İsmail hilmi ADIGÜZEL ”Gündelik yaşamımızda anlamını bilmediğimiz bir çok sözcüğü kullandığımızın farkında bile değiliz hayatın farkına vararak yaşamamız gerekiyor. Sizler girişimcili olmak istiyors

anız öncelikle tüm yaşamınızın farkına varmalısınız. Hatta çevrenizde olan bitenlerin bile farkında olmalısınız girişimci gözü açık olmalıdır diyerek sözlerine başladı.”

Sosyal Girişimciliğin önemine değinen İsmail Hilmi ADIGÜZEL; Girişimcilik ekosisteminin ülkemizde bazı sorunlarının olmasına rağmen özellikle gençler arasında oldukça ilgi gördüğünü ve büyük çoğunlukla gençlerin hayallerini süslediğini, eskiden olduğu gibi memuriyet artık tercih sıralamasında 2. hatta 3. sırada olduğunu ifade etti.
Sosyal girişimciliğinin ise bu coğrafyanın kültürüne çok uygun olmasına rağmen henüz gereken ilgiye ulaşmadığından bahseden ADIGÜZEL şema üzerinden oldukça basit ve yalın bir fadeyle sosyal girişimciliğin tanımını verdi. Daha sonrasında ise yurt içi ve yurt dışındaki sosyal girişimci insanların hayatları, hayata atılımları, yaşamlarındaki değişiklikler, eğitim süreçleri, zorlukları ve kurdukları şirketlerle ilgili bilgi vererek, günümüz gençlerinin kendilerini nasıl geliştirebileceklerini ve kendisinin hangi sektörlerde nasıl zorluklarla çalışıp her şeyin üstünden gelerek, hayattaki en zor şeylerin bile aşılabileceğini, çalıştığı sektörlerde çektiği sıkıntıları, eğitim sürecini, kurduğu şirketler ve ajanslar hakkında bilgi verdi. Gençlere yönelik Tv kanallarının,
Gazete ve dergilerin hatta haber sitelerinin az olması ve girişimci gençlerin gerektiği gibi destek bulmadığını, ifade eden İsmail Hilmi ADIGÜZEL basının gençlerin başarılı projelerinin haber yapmasının çok önemli olduğunu ve bu haberler sayesinde bir çok gencin bende yapabilirim özgüvenine sahip olabileceğini fade etti. ”Aksi takdirde gençlerimiz bu tarz başarılı çalışmaların ancak yurt dışında gerçekleşebileceğini düşünerek harekete geçmeye bile gerek olmadığını düşünüyorlar. İmkan ve fırsatlarını görmezden geliyorlar”dedi.  Daha sonrasında bir örnek vererek uluslararası alanda ödül almış  bir gencin Muz kabuğundan plastik ürettiğini duy

an var mı sorusuna salonun tamamı duymadığını ifade etti. Sizlerin Hakkari’de olmasının dezavantajlı tarafları olsa da avantajlarınında olduğunun farkına varmalısınız. Hiçbir şey için geç olmadığını ifade eden ADIGÜZEL, kendi hayatından örnekler vererek sizler benden çok daha iyi imkanlara ve fırsatlara sahipsiniz ” Hadi Kalkın ve imkanlarınızı Fırsatlarınızı Kullanın” Dedi. Tüm salondan büyük alkış alan bu söylem seminer sonrasında fotoğraf çekilme yarışına giren bir çok öğrencinin dilindeydi.
ADIGÜZEL’in öğrencilerin arasına karışarak soru cevap şeklinde devam eden seminer, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan BADA’nın teşekkür plaketinin takdimi ve öğrencilerle çekilen hatıra fotoğraflarından sonra sona erdi.

hakkında Genç Haber

Ayrıca kontrol et

Dev Konuşmacı Kadrosu ile MARKA Konferansı 12-13 Aralık’a Hazır

“En Güçlü Fikir Platformu, En Güçlü İçerik” Bu konferansın iş dünyasının yakın geleceğine şekil veren …

Bir Yorum Yazın