Ana Sayfa / Yazarlar / İsmail Hilmi Adıgüzel / İstanbul Sana Bir Hediyem Var

İstanbul Sana Bir Hediyem Var

İstanbul kimileri için taşı toprağı altın kimiler için tutku kimileri için manevi bir şehirdir. Asırlar boyu hep böyle olmamış mı örneğin ilk olarak MÖ. 512’de boğazın en dar yerine gemileri yan yana dizerek köprü kuran 1.Darius’un, ordularını boğazın diğer yakasına geçirdiği biliniyor.  Dünyanın en gözde şehirlerinden birisi olan ve toplamda bilinen  29 kez kuşatılan başka bir şehir var mıdır acaba. Bu kadar insanlığı heyecanlandıran, sahip olma ve sahip olunma isteği, arzusu uyandır bir şehir. Belki oda sahip olunmayı seviyordur en güçlü tarafından. evet güçlü olan sevsin beni, en çok seven sevsin beni diyordur.

Hiç düşündünüz mü ? olaya birde İstanbul gözünden baktınız mı ?  O neden istemesin sevilmeyi, güçlü olmayı, hükmetmeyi, değerli olmayı. Belki sırf bu yüzden bizler bizans surlarının ve askerlerinin başarısı nı hesaba katarken belki istanbul direndi tam 28 kez. İstanbul kumar oynamayı hiç sevmez hep kazanan olmak ister sen ise İstanbul ile kumar oynadığını düşünürsün. 1 vereyim 10 alayım beyhude bir sözdür İstanbul için. 1 alır 10 vermez ! verdiyse 10 almıştır senden ki vermiştir. Düşünsenize “Ya Bizans’ı alırım, ya da Bizans beni!” dememiş miydi 2. Mehmet kendisini feda etmişti ki İstanbul da kendisini hediye etti 2. Mehmet’de.

Dedik ya bazıları için bir tutkudur İstanbul. 2. Mehmet içinde bir tutku ve Bir rivayete göre İstanbul kavuşamayan iki topraktan yaratılanı temsil eder. 2 kıt’anın bu denli yakın olduğu, bu denli kıvrım kıvrım olduğu ve kavuşamadığı yer İstanbuldur. Bu sebepten midir ki  kavuşmalar İstanbul’da olur bilinmez.

Hee bu arada hediyem mi ? dedik ya İstanbul özel olmak ister diye onuda buradan yazacak değiliz herhalde..

hakkında İsmail Hilmi Adıgüzel

İzmir'in ilkler şehri olarak bilinen Bergama ilçesi'nde dünyaya gelen İsmail Hilmi Adıgüzel hakkında detaylı bilgiyi kişisel web sitesinden alabilirsiniz. ismailhilmiadiguzel.com.tr

Ayrıca kontrol et

İstanbul Yeni Havalimanı’nda Schneider Electric Enerjisi

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric, İstanbul Yeni Havalimanı’nın çözüm …