Ana Sayfa / Spor / Diğer / GENÇ SATRANÇCILAR, AVRUPA’DA FIRTINA GİBİ ESTİ

GENÇ SATRANÇCILAR, AVRUPA’DA FIRTINA GİBİ ESTİ

 

GENÇ MİLLİ TAKIMI, AVRUPA OKULLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI’NDA, 9 MADALYA BİRDEN KAZANDI

TSF BAŞKANI GÜLKIZ TULAY:

”BU BAŞARILAR ALT YAPIYA YAPTIĞIMIZ YATIRIMIN ESERİ”

Satranç Genç Milli Takımı, Avrupa’da Türkiye rüzgarı estirdi. Polonya’da yapılan Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda mücadele eden genç ustalar 2 altın, 2 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalyanın sahibi oldu. 17 yaşından küçük sporculardan oluşan millilerin performansı takdir topladı. 29 Haziran- 8 Temmuz arasında yapılan turnuvada 25 ülkeden 343 sporcu yarıştı. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Avrupa’da büyük bir zafer kazanan ve Türkiye’ye 9 madalya ile dönen sporcularımız; Serhan Berat Özdemir, Eymen Eren Büyük, Eylül Çelik, Doruk Emir, CM Halit Kaan Kesgin, WCM Defne Sade, Ceylin Tikveşli, Atakan Biçer, Roza Aslan ile gurur duyuyoruz. Bize büyük bir mutluluk yaşattılar. Bu başarılar alt yapıya yaptığımız yatırımın ve bu ülkeye olan inancımızın eseri” dedi.

MADALYALARA UZANAN YOLCULUK

Genç Milli Takımı, Polonya’nın Krakow şehrinde düzenlenen Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’na, 35 sporcudan oluşan bir ekiple katıldı. Bir hafta süren müsabakalarda, 7 yaş genel kategoride son tura şampiyonluğunu ilan ederek giren Eymen Eren, büyük son turdan da beraberlikle ayrıldı ve 8,5 puanla şampiyon oldu. Oldukça çekişmeli geçen 15 yaş genel kategoride, Serhan Berat Özdemir son turda aldığı beraberlikle 6,5 puana ulaştı ve şampiyonluğunu ilan etti.

9 yaş genel kategoride turnuvayı 8 puanla bitiren Doruk Emir ile 15 yaş kız kategorisinde namaglup 5,5 puana ulaşan Eylül Çelik gümüş madalyanın sahibi oldular.

Bir başka namaglup WCM Defne Sade ise 5 puanla

üçüncü oldu. 9 yaş kız kategorisinde son 4 maçı da kazanan Roza Aslan 6,5 puanla, 13 yaş kız ka

tegorisindeson turlarda büyük bir atak yapan Ceylin Tikveşli 6,5 puanla bronz madalyaya ulaşan sporcular oldu.13 genel kategorisinde Atakan Mert Biçer 6,5 puanla, 17 yaş genel kategorideCM Halit Kaan Kesgin namağlup olarak 6 puanla üçüncü oldu.

“TARİHİ BİR BAŞARI”

TSF Başkanı Gülkız Tulay, turnuvalardan alınan madalyaların uzun yıllardır büyük bir disiplinle sürdürdükleri çalışmaları taçlandırdığını söyledi. Genç millilerin tarihi bir başarıya imza attığını kaydeden Tulay şöyle devam etti:

“Gözleri pırıl pırıl parlayan, başarıları ile göğsümüzü kabartan, Türkiye’yi sevince boğan genç sporcularımızla ile ne kadar gurur duysak azdır. Sporcularımız, çocuklarımız, gençlerimiz, Avrupa’da ve dünyada rüzgar gibi esiyor. 5 yılda Türk satrancına 5 büyük usta kazandırdık. Bu ustaların hepsi de genç sporcularımız. Gençlerimizin bu kadar başarılı olmaları ve katıldıkları her turnuvadan başarıyla dönmeleri tesadüf değil. Türk satranç ailesi olarak uzun yıllardır büyük emek, çaba ve zaman harcayarak, her yaş kategorisine ve okul öncesi eğiti

mden üniversiteye kadar her eğitim dönemine özel projeler geliştiriyoruz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi satranç sporu ile tanıştırıp, Türk sporuna önemli sporcular kazandırıyoruz.Alt yapıya yaptığımız yatırım başarımızın da sırrı.”

 

 

YENİ BAŞARILAR İÇİN HAZIRIZ

“Bize inanan ve destekleyen, velilerimizden antrenörlerimize, Bakanlığımızdan sponsorlarımıza, yönetim kurulu üyelerimizden il temsilcilerimize, sporcularımıza kadar sayıları milyonları aşan Türk satranç ailesine teşekkürü borç biliyorum. Bu başarıda emeği geçen ve takıma her türlü dest

eği veren Baş Antrenör Yakup Erturan olmak üzere, Onur Kınsız, GM Georg Mohr, GM Cemil Aghamaliyev, FM Ata Seçer, FM Serkan Yeke, Necmettin Korkmaz ve psikolog Aytaç Kendirci’yi, cocukların kendi antrönörlerini, ailelerini ve tabii ki çocuklarımızı canı gönülden kutluyorum. Satrançta Türkiye’nin altın çağı başladı ve Türk satranç camiası olarak biz yeni başarılar için hazırız.”

 

hakkında Genç Haber

Bir Yorum Yazın